Risc mic de trombofilie, trebuie luat Aspenter?

Sarcina

Postata de Utilizator11705922211 cu 3 luni in urma.

Mi-a ieșit în analize Mutația A1298C, genotip heterozigot. Sunt însărcinată în 7 săptămâni, iar doctorul care îmi monitorizează sarcina a zis să iau Aspenter 1/zi. Ideea este că eu nu știu să fi avut probleme cu coagularea. Din contră, când mergeam la dentist sau la analize și mă ciupea puțin, sângeram bine, de greu se oprea.
Îmi e teamă să iau Aspenter, să nu pornesc o hemoragie.
Bebele e foarte așteptat, iar pe mine mă stresează incertitudinea asta.
Am încredere deplină în dr meu, dar parcă acum simt o nesiguranță pe mine.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

"Mutatia A1298C genotip heterozigot" poate duce la un risc mic de trombofilie, dar nu inseamna in mod necesar ca veti avea probleme. Aspenter-ul este un medicament care se utilizeaza in mod obisnuit pentru a preveni formarea de cheaguri de sange, deci medicul dumneavoastra ar putea sa il recomande ca o masura de precautie.

Daca aveti o predispozitie la sangerari, acesta este un aspect important de discutat cu medicul dumneavoastra.

Oricum, sarcina implica schimbari in coagularea sanguina, deci medicamentul ar putea fi recomandat pentru a gestiona aceste schimbari.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumnevoastra: www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Boli-genetice/trombofilia-poate-fi-acum-depistata-din-timp-un-test-genetic-iti-arata-p_11728
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-coagulare/afla-care-sunt-cauzele-si-simptomele-trombofiliei_15108