pot ramane insarcinata?

Sarcina

Postata de serbananikol cu 13 ani in urma.

am doua nasteri normale si o cezariana in urma careia am fost deacord cu legarea trompelor, as dori sa stiu daca mai sunt sanse sa mai raman insarcinata si ce ar trebui sa fac.

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

Pai nu inteleg, dumneavoastra v-ati dat acceptul pentru legarea trompelor fara sa stiti ce inseamna, fara sa discutati, sa intrebati medicul?!? Legarea trompelor este o metoda de sterilizare definitiva. Va rog sa cautati pe Internet ce inseamna mai in detaliu.

Medic Epuran

acum 13 ani

Şansele de a rămâne însărcinată, după operaţia de legare a trompelor uterine sunt 0 (este o metodă de sterilizare definitivă, aşa cum bine spune şi utilizatorul Iuli)

gina

acum 13 ani

ai 3 copii la 31 de ani si mai vrei altu?

serbananikol

acum 13 ani

dupa cei doi copii am pus sterilet si a venit si urmatorul deci nu a fost ceva sigur,acum am legat trompele si mi s-a spus ca nu este 100%sigur.

Iuli

acum 13 ani

Ba este. Accidente se pot intampla intotdeauna, asa cum a fost si cu steriletul. Insa sansele sunt f mici. Pt a fi si mai sigura, poti sa mai combini o metoda contraceptiva cum ar fi prezervativul, insa nu stiu daca e cazul. Daca operatia e bine facuta, in principiu nu are ce sa se intample. De asemenea, partenerul tau ar putea face o vasectomie, operatie relativ simpla, care il sterilizeaza si pe el, fara alte urmari decat lipsa spermatozoizilor din sperma (deci imposibilitatea de a procrea). Atunci siguranta ar fi de 200% :)

irina

acum 9 ani

buna chear asa am patit si eu am avut a doua cezariana la 19 ani si eu a auzit de legarea tropeleor si eu am zis la medici sa ma lege mia adus doua foi am semnat de nu stiu an ziua de azi daca mau legat am 26 de ani si as mari copii si am fost sami zice daca mis legate si o zis ca nu stie nici ei ca trebuie sa fac ceva analize sa vad daca mis legate tropele da ei la ani mei la 19 ani nu trebuie sa ma lege eu eram copila nu prea stiam ces astea si acuma nu se mai poate face nimic prin cate am auzit nu stiu ceor vrea dumnezeu