Poate o femeie la 45 de ani sa obtina o sarcina si cum ?

Sarcina

Postata de Cristina D cu 3 luni in urma.

Buna ziua. Am urmat un tratament de stimulare ovariana si o procedura de fiv dar in urma tratamentului nu a rezultat decat un embrion si care dupa implantare nu reusit sa se prinda o sarcina. Pot avea sperante la varsta de 45 de ani si 6 luni sa pot obtine o sarcina

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este posibil ca o femeie de 45 de ani sa obtina o sarcina, desi sansele sunt semnificativ reduse comparativ cu o femeie mai tanara. Stimularea ovariana si procedura de FIV au fost pasii corecti, insa in unele cazuri sunt necesare incercari multiple pentru a obtine o sarcina.

Sarcina devine mai putin posibila pe masura ce o femeie inainteaza in varsta din cauza scaderii rezervei ovariene (numarul de ovule) si a calitatii ovulelor. Cu toate acestea, cu ajutorul tratamentelor de fertilitate, ca cel pe care l-ati urmat, sarcina poate fi mai probabil obtinuta. Ar putea fi necesar sa incercati de mai multe ori procedura de FIV inainte de a obtine un rezultat pozitiv.

Este de asemenea important sa mentineti un stil de viata sanatos - alimentatie echilibrata, exercitii regulate, somn adecvat si un mediu fara stres - pentru a creste sansele de a obtine o sarcina.

Totusi, este recomandat sa discutati cu medicul dumneavoastra despre optiuni alternative, cum ar fi donarea de ovule, in cazul in care corpul dumneavoastra nu raspunde corespunzator la tratamente.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/varsta-si-sarcina_9169
sfatulmedicului.ro/Reproducerea-umana-asistata/fertilizarea-in-vitro-fiv-informatii-generale_1073