Oare am Sarcina fara embrion ?

Sarcina

Postata de Utilizator11707313263 cu 2 luni in urma.

Am fost acum 2 zile la prima ecografie vaginala dupa calculele mele as avea 6 săptămâni fix dr doctor a spus ca e posibil sa am 5 sapt si cateva zile mia facut ecografie dar a spus ca e doar sacul gestational daca as putea sa va trimit ecograful sa va dati cu parerea sacul e cjiar gol sau am si bebele va rog un raspuns rapid

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este posibil sa va confruntati cu o sarcina anembrionica, cunoscuta si ca "sarcina cu ou clar", care se refera la o sarcina in care sacul gestational se dezvolta, dar nu contine un embrion. In cazul unei sarcini normale, ecografia ar trebui sa detecteze un embrion in sacul gestational pana la saptamana a sasea de sarcina.

Daca embrionul nu este vizibil, medicul poate recomanda repetarea ecografiei peste o saptamana sau doua pentru a verifica daca sarcina este viabila sau nu.

Daca nici la urmatoarea ecografie embrionul nu este vizibil, este probabil sa fie o sarcina anembrionica. Va recomandam sa discutati cu medicul despre aceasta problema si sa urmati sfaturile acestuia.

Daca doriti si o a doua opinie, alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-placentare/sarcina-molara_1182