Ma omoara gandul..nush ce sa fac

Sarcina

Postata de DeeaD cu 13 ani in urma.

Deci am luat 3 luni anticonceptionale dupa care am fost la medic si mi-a mai dat 3 luni , dar din p***ae .. nu am inceput blisterul cand trebuia ci cu 2 zile intarziere. La 3 zile dupa prima pastila ..dupa ce am inceput iar.. am avut contact sexual .. ceva scurt , si Nu si-a dat drumul in mine. Ma omoara gandul ca am ramas insarcinata. Am simptome.. ametesc , greata si senzatie de oboseala. Tot timpul ma gandesc ca daca am ramas insarcinata . Mi-e ft frica , as dori sa-mi fac un test de sarcina dar trebuie sa mai astept:( . Voi ce ziceti .. am posibilitatea s fi ramas daca nu si-a dat drumul in mine si a fost cv ft ft scurt?

Raspunsuri (15)

DeeaD

acum 13 ani

Si pot sa mai adaug ca ma dor sanii , dar si luan trecuta m-au durut .. tot dupa ciclu . Iubitul meu zice ca nu am cum sa fi ramas , si sa ma calmez. dar nu pot.. nici sa dorm noaptea nu pot.

mariama m

acum 13 ani

si daca ai fi insarcinata, ce ar fi?

DeeaD

acum 13 ani

Nu-mi doresc. nu pot acum , am de terminat liceul ... sunt minora pot sa spun .. trebuie sa-mi urmez cariera in modelling:(.. nu am cum..

Iuli

acum 13 ani

POsibilitatea exista intotdeauna, doar ca e mai mare sau mai mica. Nu conteaza ca a ejaculat in interiorul vaginului, lichidul preejaculator contine si el cateva zeci de mii de spermatozoizi (fata de milioane in sperma). Asteapta cel putin 3 saptamani de la contact sau 1 de la ciclu (sau de intarziere) si fa un test. Apoi repeta-l dupa cateva zile. Simptome de sarcina NU EXISTA! Orice inseamna greata, ameteala, dureri de sani etc pot aparea si din alta cauza inclusiv sindrom premenstrual. De asemenea, ceea ce se numesc in popor simptome de sarcina apar in luna a 2-a, la cateva saptamani dupa ce femeia si-a facut testul de sarcina si a aflat deja ca e gravida (deci la cel putin 2-3 saptamani de intarziere). In acest moment deci nu ai cum sa ai vreun simptom. Nu ai precizat cand trebuie sa iti vina dar aceste simptome sunt fie pe fond psihic, fie din cauza sindromului premenstrual. Chiar nu are rost sa te stresezi acum, ce va fi va fi. Asteapta cat ti-am spus si apoi fa un test.

Iti tin pumnii.

DeeaD

acum 13 ani

trebuie sa-mi vina pe 20 luna asta, martie. Asa o sa fac .. o sa ma duc la medic daca e sa-mi intarzie .. SI ai dreptate , sunt doar inchipuirile mele.. deoarece sunt prea stresata. SImptome nu exista .. am mai citit si p net.. si in capul meu e o invalmaseala. Incerc sa ma calmez singura si sa imi vad de viata de zi cu zi , fara atata stres ... Prietenul meu zice ca el e ft ft sigur .. ca nu am cum sa raman. Si.. in asa putin timp nici lichidul acela nush dak a avut cand sa `curga`.. A fost cv ft scurt .. Oricum, incerc sa ma incurajez singura. Nu am nevoie de o sarcina acum.trebuie sa`mi urmez celelalte planuri pe care le am. Multumesc d sfat:*

Andrei

acum 13 ani

Nu se intelege exact cand a fost ziua 1 a ciclului, in ce zi a ciclului ai inceput blisterul, daca era primul sau ai mai luat luna anterioara si cate pastile ai luat pana la contactul sexual. Oricum exista in primele 48 de ore post-contact sansa contraceptiei de urgenta (postinor).

DeeaD

acum 13 ani

Deci .. Martea trecuta am terminat blisterul(pe 22).. duminica aparandu`mi menstruatia(pe 20) ..care a tinut pana joi. Joi am fost la doctor .. in ultima zi de ciclu.. si abia atunci mi-a zis sa mai iau inca 3 luni de zile anticonceptionale Yaz. Si .. cum yaz se ia `continuu` sa zic.. eu marti seara si miercuri seara .. nu am luat pastile, desi trebuia sa incep alt blister . Abia joi dupa ce am fost la doctor mi-a zis sa iau iar. Si primele 7 zile.. daca uiti vreo pastila.. defapt la mine erau deja 2.. am aflat ca nu mai esti protejata .. SI eu am avut contact sexual sambata. Luasem 2 pastile. primele 2 din blister . Nu a ejaculat inauntru , a fost un mic contact sexual .. de nici macar un minut.. Pot ramane totusi insarcinata ?

Andrei

acum 13 ani

Dap, Yaz sunt 24 pilule active+4 placebo si se iau practic fara pauza, un contraceptiv excelent de altfel, in ciuda pretului sau piperat.
Exista o intarziere in aparitia ovulatiei daca ai folosit contraceptive inainte, astfel incat fertilitatea este scazuta dupa oprirea acestora (daca este cazul, tu nu le-ai oprit) o perioada ce poate merge pana la 6 luni. In plus contactul a fost in ziua 6-7, deci la distanta de presupusa ovulatie, prezenta in mod normal la mijlocul ciclului. Astfel sansa ta de a ramane insarcinata este infima.
Raspunsul la intrebarea ta este DA, poti ramane insarcinata chiar in conditii de folosire PERFECTA a contraceptivelor orale. Sansa ca acest lucru sa se intample este, insa, tangent cu 0.

DeeaD

acum 13 ani

Va multumesc. Incerc sa stau calma. Sa mai incerc un test de sarcina peste vreo 3 sapt? sau daca imi intarzie menstruatia? (sper sa nu )..ar mai fi necesar ? Va multumesc inca odata pt sfaturi.

Andrei

acum 13 ani

Daca te streseaza absolut ingrozitor situatia si sansa asta infima, exista un contraceptiv de urgenta nou, numit Ellaone, eficient pana in a 5-a zi dupa contactul sexual (ar mai fi timp). Este insa destul de scump, nu stiu cat de usor de gasit si, oricum ar fi bine sa vorbesti cu ginecologul tau.

Oricum bafta

Andrei

acum 13 ani

Da, cam 3 saptamani de la contactul neprotejat sau 1 saptamana de intarziere a menstrei, daca e cazul..iar simptomele tale din momentul asta nu sunt generate SIGUR de o sarcina, este mult prea devreme :)

DeeaD

acum 13 ani

Sunt constienta ca e mult prea devreme. E doar imaginatia mea , cred. Fiindca sunt `obsedata` de chestia asta . Daca am ramas sau nu. Doamne, sper sa nu .. ca nu stiu ce pot face . Multumesc de sfaturi .. si sper sa nu fie nicio sarcina . si sa fie totul bine:(

Iuli

acum 13 ani

Deea, daca ai ramas, faci un avort medicamentos (sau nu, dar in principiu asa) si apoi te inveti minte. Daca esti super disperata, poti face un test de sange dar chiar nu are rost. O sa vezi ca in saptamanile urmatoare tot vei mai avea impresia din cand in cand ca ai cate ceva, dar vei fi mai linistita si va aparea din nou nelinistea in jurul momentului cand trebuie sa iti vina ciclul :) Stii care e faza? Oricum ar fi, acum e consumat. Nu poti decat sa speri ca va fi bine si sa iti asumi responsabilitatea pt faptele tale, oricum ai iesi din aceasta situatie.
Eu iti tin pumnii sa nu fie nimic.

Iuli

acum 13 ani

Acum vad ca ai abia 16 ani...Cam devreme pt astfel de preocupari. Am vazut si ca ai un prieten care a mai avut alte relatii. Poate nu ar fi rau sa folositi prezervativul, mai ales ca 1) nu cred ca si-a facut toate analizele BTS inainte sa faca sex neprotejat cu tine 2) ai dureri de sani de la anticonceptionale ceea ce nu e normal si iti spuneam ca iti sunt contraindicate in acest caz 3) nu iei la timp anticonceptionalele si se poate intampla o drama gen sarcina nedorita -> avort.

DeeaD

acum 13 ani

Le-am luat perfect cele 3 luni de zile . A fost problema ca al patrulea blister l-am inceput cu 2 zile mai tarziu decat trebuie . Acum incerc sa stau mai calma .. ac***a in vedere ceea ce mi-a zis mai sus domnul doctor.