Ingrijirea si tratarea pacientelor cu depresie postpartum (dupa nastere)

Sarcina

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

ma tratez medicamentos cu eutyrox de la varsta de 22 ani,acum am 38 si nu ma simt prea bine luand tratament zilniccu eutyrox de 100.Eu cred ca boala sa agravat un pic si cred ca trebuie schimbat tratamentul.As dori sa-mi dati un sfat in acest caz.va multumesc

Raspunsuri (2)

Elena991510

acum 16 ani

Eu zic sa mergeti la un specialist sa vada exact de ce nu va mai simtiti binen si eventual sa schimbe tratamentul...
Multa sanatate !!

violeta6097418

acum 16 ani

Depresia post-partum e o problema complexa, care, cred eu, nu se rezolva doar cu medicamente. Deci, e bine sa consulti un psihiatru, dar si un psiholog...Uneori a vorbi deschis cu cineva te poate ajuta sa diminuezi simptomele depresive. Pe de alta parte, daca iei un tratament care simti ca nu iti face bine, e important sa mergi cat mai repede la un medic specialist si, in mod normal, ar trebui sa-ti schimbe sau sa iti opreasca tratamentul.