E posibil la 6 săptămâni sa fie o greșeală medicală ca sarcina e oprită și evoluție?

Sarcina

Postata de Preda Madalina cu 3 luni in urma.

Eu nu am nimic nici o automat anormala și am pofte de mancaruri

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Da, este posibil ca la 6 saptamani sa fie o eroare medicala in evaluarea starii unei sarcini. Uneori, in primele saptamani de sarcina, un ecograf poate interpreta gresit semnele de sarcina oprita in evolutie. Acest lucru poate fi provocat de ritmul de crestere al fatului sau de eroare de masurare. In orice caz, se recomanda repetarea examinarii ecografice in cateva zile sau o saptamana.

Daca aveti dubii, este recomandat sa discutati cu medicul obstetrician sau sa solicitati o a doua opinie.

In cazul in care exista o suspiciune de eroare, se poate apela la diferite metode de evaluare mai precise, cum ar fi hCG in sange sau un test de progesteron.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/pierderea-unei-sarcini-si-moartea-neonatala_1188