Daca aș putea rămâne iar însărcinată ?

Sarcina

Postata de Utilizator11710715452 cu o luna in urma.

Buna seara,am 36 de ani și am rămas gravidă după 13 ani din păcate am pierdut sarcina in săptămâna a 9 printr-un avort spontan, momentan nu știu cauzele doar că în mare parte ar fi că sarcina sa oprit din evoluție.sunt in Suedia și aici medicina lasă de dorit.am 5 zile de când am făcut avortul spontan.Apoi doar mi.a făcut un ecograf vaginal mi.a dat niste pastile sa se elimine tot .as dori sa știu dacă aș putea rămâne iar gravida fara probleme.mentionez că înainte să rămân gravida am făcut control mi sa spus că e totul bine și pot rămâne gravidă fara probleme.acu as vrea sa știu dacă aș mai putea rămâne și dacă aș putea duce sarcina la capăt.va mulțumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Desi experienta prin care ati trecut a fost cu siguranta dureroasa si puteti fi ingrijorata cu privire la capacitatea dvs. de a ramane din nou insarcinata, este important sa stiti ca multe femei pot ramane gravide si pot duce sarcina la capat cu succes dupa un avort spontan.

Este bine ca ati avut deja un control medical inainte de a ramane insarcinata. Importanta va fi acum monitorizarea pentru a verifica starea dvs. de sanatate dupa avortul spontan. Discutati cu medicul despre aceasta experienta si informati-l daca planuiti sa ramaneti din nou insarcinata.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia dvs. specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Avortul/efectele-pierderii-unei-sarcini-asupra-ciclului-menstrual_17034
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/pierderea-unei-sarcini-si-moartea-neonatala_1188

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.