Ce suplimente se pot lua în primul trimestru de sarcina?

Sarcina

Postata de Adina cu 2 luni in urma.

Am inceput sa iau Myo-sun cu puțin timp înainte de a rămâne însărcinată. Ar trebui sa continui cu acestea sau sunt recomandate alte suplimente? Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

In primul trimestru de sarcina, se recomanda in special suplimentele de acid folic, pentru dezvoltarea corecta a tubului neural al fatului. Contine, de asemenea, vitamine esentiale B, C, D si E, oligoelemente precum fier, zinc, iod si seleniu, precum si acizi grasi Omega-3. Asadar, puteti continua cu Myo-sun daca contine majoritatea acestor nutrienti esentiali.

Totusi, fiecare organism este diferit, de aceea este recomandat sa consulti medicul obstetrician sau nutritionistul, pentru a va personaliza suplimentele in functie de starea dumneavoastra de sanatate, stilul de viata si dieta.

Alegeti un medic potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Mai multe informatii despre suplimentele alimentare din sarcina gasiti aici: sfatulmedicului.ro/index.php?module=DictionarePrezentare&action=suplimente_search&search_supliment_name=&search_category_id=-1&search_afectiune_id=52&search_producator_id=-1&cauta=1

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Medicamentele-in-sarcina/sarcina-ce-trebuie-cunoscut-despre-administrarea-vitaminelor-prenatale_1061