Caut un medic specialist

Sarcina

Postata de Utilizator11710793606 cu o luna in urma.

Bună seara! Sunt însărcinată în luna a 6la morfologie trimestru 2 sa găsit la copil o Pielectazie Renală Bilaterală de 9,1,mm8,7mm cât de grav este și dacă se poate reface?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Pielectazia renala bilaterala poate fi o constatare normala la unele ecografii fetale si nu toate cazurile necesita interventie. Bineinteles, fiecare caz este unic si ar trebui discutat cu un specialist. Mai ales intrucat dimensiunile sunt apropiate de pragul superior al normalului (10mm), poate fi necesara o urmarire atenta. In majoritatea cazurilor, pielectazia se rezolva de la sine inainte de nastere sau in primii ani de viata ai copilului, dar uneori poate indica alte probleme renale.

Va sfatuim sa discutati cu un medic specialist pentru a intelege mai bine ce inseamna aceasta descoperire pentru dvs. si pentru copil.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/nefrologie.

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.