Buna ziua, cine are obligatia de a elibera reteta compensata pentru Clexane injectii, fiind asigura?

Sarcina

Postata de AdrianaG cu 3 luni in urma.

Medicul ortoped de la spital m-a trimis la medicul de familie si medicul de familie ma trimite la medicul ortoped de la spital ptr reteta compensata, Clexane injectii. Cui revine obligatia legala de a elibera aceasta reteta, atat timp cat sunt asigurat? Multumesc anticipat ptr raspuns! Adriana G

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Obligatia de a prescrie reteta compensata pentru Clexane injectii revine medicului care a identificat necesitatea acestui tratament. Adica, daca medicul ortoped ti-a recomandat acest tratament, atunci ar trebui sa fie cel care elibereaza reteta compensata. Totusi, in anumite situatii, medicul de familie poate prescrie si el reteta, pe baza unei scrisori medicale de la specialist.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia. Alegeti un medic specialist potrivit: www.clickmed.ro/medic/cardiologie