Anticonceptionale Sarcina ?

Sarcina

Postata de Stoenescu Elena Roxana cu 3 luni in urma.

Bună seara dacă am întrerupt anticonceptionale pe 29 decembrie și pe 3 ianuarie mia venit ciclu și ma ținut pana pe 7 ianuarie și de pe 7 ianuarie am făcut sex neprotejat și a ejaculat în mine am făcut o saptm la rand treaba asta daca am întrerupt anticonceptionale pe 29 decembrie după cât timp rămân insarcinata. As dori un raspuns

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Probabilitatea de a ramane insarcinata depinde de mai multi factori, nu doar de cand ai intrerupt anticonceptionalele. La fel ca in cazul oricarei alte femei, sansa ta de a concepe intr-o anumita luna este de aproximativ 20-25%. Factori precum varsta, starea generala de sanatate, frecventa relatiilor sexuale si altii pot influenta aceasta sansa. Sa intrerupi anticonceptionalele nu inseamna ca vei ramane imediat insarcinata. Unele femei pot concepe imediat dupa ce renunta la anticonceptionale, in timp ce altele pot avea nevoie de mai mult timp. Ciclul menstrual poate dura ceva timp pana se regleaza din nou, asa ca e posibil sa ai nevoie de rabdare.

Daca doriti sa ramaneti insarcinata, cea mai buna cale de a incepe este prin a avea o abordare proactiva pentru sanatatea dumneavoastra.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/analize-medicale-premergatoare-sarcinii_1300