Anticonceptionale?Sarcina?

Sarcina

Postata de Stoenescu Elena Roxana cu 3 luni in urma.

Bună ziua eu am luat Karissa dula 30 decembrie le am întrerupt și pe 2 ianuarie mi a venit ma ținut 4 Zile eunacum am contact fără protejare deoarece vreau bebe. După cât timp pot rămâne insarcinata.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

In general, eficacitatea contraceptivelor orale poate varia de la 24 de ore la 7 zile dupa intrerupere, in functie de tipul de pilula si de momentul din ciclu menstrual in care a fost intrerupta administrarea. Deoarece ai luat ultima pilula pe 30 decembrie si ai avut un ciclu menstrual pe 2 ianuarie, este probabil sa fi eliminat efectul contraceptiei din corpul tau. Asadar, teoretic, ai putea ramane insarcinata in orice moment daca ai contact sexual neprotejat.

De obicei, ovulatia are loc la mijlocul ciclului menstrual, aproximativ cu 14 zile inainte de urmatorul ciclu. Daca ciclurile tale sunt regulate, cel mai probabil ar trebui sa ovulezi in orice moment intre 15 si 22 ianuarie. Sarcina se produce atunci cand un spermatozoid fertilizeaza un ovul in timpul ovulatiei.

Cu toate acestea, fiecare corp este diferit si e posibil sa fie nevoie de cateva luni inainte de a ramane insarcinata. Asa ca nu te ingrijora daca nu ramai insarcinata imediat.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/ce-se-intampla-dupa-ce-oprim-anticonceptionalelei_18634