Analiza sumară pentru urină?

Sarcina

Postata de Nadejda cu 4 saptamani in urma.

Sunt însărcinată 18 săptămîni, am făcut analiza repetată la urină deoarece anterior s-a depistat bacterie în urină, am primit timp de 7 zile antibiotic, după care iarăși am dat analiza sumară a urinei, unde arată evidențiat markerul KET-1.5 mol/L, ce semnifică?
Restul valorilor sunt ok!
BIL-neg, BLD-neg,CLA-clear, GLU-neg, KET-1.5mmol/L, NIT-neg, ph-6.5, PRO-neg, SG-1.015, UBG-16 umol/L.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Markerul KET-1.5 mmol/L indica prezenta cetonelor in urina, fenomen cunoscut sub numele de cetonurie. Cetonurile apar in urina atunci cand organismul foloseste grasimile, in loc de zahar, ca sursa de energie. Aceasta situatie poate fi generata de mai multi factori, cum ar fi: diabetul zaharat necontrolat, postul prelungit, exercitiile fizice intense, sarcina etc.

In cazul dvs., fiind insarcinata, cetonuria poate fi cauzata de toxicoza gravidica (greturi, varsaturi), care duce la o alimentatie inadecvata, organismul fiind nevoit sa foloseasca grasimile ca sursa de energie. Este recomandat sa discuti cu medicul tau despre aceste rezultate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/analize/corpi-cetonici-urina_111
sfatulmedicului.ro/Diabetul-gestational/diabetul-gestational-sau-diabetul-de-sarcina_854