Complicatii sarcina extrauterina

Sarcina extrauterina

Postata de Utilizator11705698142 cu 3 luni in urma.

Bună ziua, am fost diagnosticata cu sarcina extrauterina, la 6 săptămâni, am optat pentru injectia cu methotrexate, in a 3 zi dupa injecție am avut dureri de burta puternice și eu le simțeam ca pe niște contracții, ca apoi sa simt cum un val de sânge care se scurge, si pe absorbant am gasit ceva care pentru mine arata ca un făt, acum eu nu sunt medic insa simt ca am fost diagnosticata greșit, si vreau sa stiu daca se poate sa iasa intreg din trompa prin uter, pentru ca nu mai știu ce sa cred

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

O sarcina extrauterina nu poate iesi prin vagin.

Sarcina extrauterina inseamna ca embrionul s-a implantat in afara uterului, cel mai adesea in trompele uterine. Embrionul nu poate trece din trompa in uter si apoi sa iasa prin vagin.

Durerea intensa pe care ai simtit-o ar putea fi legata de o ruptura a trompei cauzata de cresterea embrionului. O ruptura a trompei este o urgenta medicala si necesita ingrijire medicala de urgenta. Va recomandam sa luati legatura cu medicul dumneavoastra pentru un control medical si tratament adecvat.

Daca doriti si o alta opinie medicala, alegeti un medic potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/sarcina-ectopica-simptome-complicatii-si-tratament_15115