Sarcina sau menstruatie?

Sangerari uterine

Postata de Stoenescu Elena Roxana cu 3 luni in urma.

Bună seara acum am fost la toaleta și după ce am urinat când mam sters era sânge dar nu mi curge ca la menstruație doar când ma șterg. Și vreau sa va aduc aminte ca pe 3 .ianuarie mi a venit menstruatia acum nu mai știu ce sa cred ca sunt și imbalonata rau

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Sangerarea vaginala intre menstruatii este cunoscuta sub numele de sangerare spotare sau metroragie. Aceasta poate avea numeroase cauze, inclusiv sarcina. De ex., sangerarea implantarii (care poate aparea cand un ovul fertilizat se ataseaza de peretele uterului) poate avea loc aproximativ la momentul in care ar trebui sa vina menstruatia. Alte cauze posibile includ ovulatia, un dezechilibru hormonal, infectii, fibroame uterine sau polipi, si perimenopauza.

Balonarea si alte simptome similare pot, de asemenea, fi asociate atat cu menstruatia, cat si cu sarcina. Daca suspectati ca ati putea fi insarcinata, va recomandam sa faceti un test de sarcina la domiciliu sau sa te adresezi unui medic.

De asemenea, daca sangerarea este asociata cu durere sau disconfort abdominal sever, prezenta de cheaguri mari, febra sau ameteala, ar trebui sa solicitati ajutor medical de urgenta.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
/sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cauzele-sangerarilor-anormale-care-apar-intre-ciclurile-menstruale_18645