TOC-ul poate da in schizofrenie?Se vindeca acestea?

Sanatatea mentala

Postata de MembruMobileApp1471209834 cu 7 ani in urma.

Buna ziua.Momentan am tulburare obsesiv compulsiva(ceva mai grava si accentuata) si vrea sa va intreb daca TOC poate da in schizofrenie sau alte boli...?Si daca ar fi ceva mai grav ca TOC inseamna ca nu ma mai vindec niciodata si nu o sa mai fiu un om cat de cat normal?Se vindeca aceste afectiuni?

Raspunsuri (2)

Psih. Anisia Popa

acum 7 ani

Da, TOC se trateaza.

Psih. Anisia Popa

acum 7 ani

Vindecarea depinde foarte mult de motivatia si implicarea celui in cauza.