Probleme psihice Soacra

Sanatatea mentala

Postata de MembruMobileApp150330210427083 cu 8 ani in urma.

Soacra mea in varsta de 55 ani si-a pierdut parintii in urma cu 20 ani. De atunci pare ca este f zdruncinata si face lucruri ciudate (aprinde lumanari noapte in fata usii unde locuiau, trece cu haine noi sa le arate lor, etc.). Mai mult, are 7 caini in casa si doua persoane fara adapost care locuiesc la ei ca sa ingrijeasca animalele. Se cearta mereu cu socrul meu, acesta o si loveste uneori. Au probleme nenumarate si din pacate ne implica si pe mine, sot si copilul nostru si ne provoaca certuri. Eu l-am sfatuit pe sot sa o duca la psihiatru. Se pare ca si la serviciu incepe sa aiba probleme. Socrul este la fel, agresiv si cu porniri ciudate legate de caini. Ce ma sfatuiti? Nu ma simt deloc in siguranta. Sotul meu pare slab.

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna ziua!
Aratati-i sotului dvs ca aveti nevoie de suportul lui si ca, in acelasi timp, intelegeti situatia dificila in care se afla - socrul dvs a fost agresiv, probabil, mereu... Evident, socra dvs are nevoie de tratament psihiatric, din ceea ce povestiti; mai mult decat atat, pare chiar un mediu extrem de dificil. Poate ar fi bine sa va adresati, impreuna cu sotul, unui terapeut: acest lucru va ajuta ca deciziile luate sa fie mai usor de hotarat si de acceptat, fara a fi "impuse" de dumneavoastra. Daca doriti, ma puteti contacta si la adresa de mail [email protected].
Succes!