Kit Epidural Perifix

Reproducerea umana asistata

Postata de SweetDana cu 9 ani in urma.

Buna ziua.

Medicul ginecolog mi-a trecut pe reteta pentru nastere Braun Perifix 451, dar la farmacie mi-au dat Braun Perifix 750.

Acum nu mai pot schimba kitul pentru ca se considera nesteril deoarece a iesit din farmacie.

Imi puteti spune, va rog, daca dauneaza cu ceva la nasterea normala ca este diferit kitul? Tot ce am gasit online reprezinta faptul ca este mai mare acul, si nimic mai mult, dar totusi nu stiu ce sa fac.

Multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 zile

Buna ziua,

Nu ar trebui sa va faceti griji referitor la diferenta dintre kitul Perifix 451 si Perifix 750. Desi acul poate fi mai mare in cazul kitului Perifix 750, acest lucru nu ar trebui sa afecteze procesul nasterii. Intr-adevar, unele studii au aratat ca acul mai mare poate duce la un risc usor crescut de complicatii, cum ar fi durerile de cap dupa nastere, dar acestea sunt foarte rare si de obicei trec de la sine sau cu tratament minim. Principalul lucru este ca medicul dumneavoastra sa fie familiarizat cu folosirea acestui tip de kit, care este standard in multe spitale.

Oricum, cel mai bine este sa discutati cu medicul dumneavoastra ginecolog sau cu anestezistul care va fi prezent la nastere, pentru a clarifica orice neliniste.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Nasterea/nasterea-naturala_1151
https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/ce-trebuie-sa-stie-orice-femeie-despre-cezariana_16725