Reflux gastric asocial cu rosu in gat si sughit frecvent la varsta de 3 ani?

Refluxul gastroesofagian

Postata de madytsu cu 6 luni in urma.

Buna ziua ,fetita de 3 ani face rosu in gat frecvent as spune la luna sau la 3 luni,cu febra mare dar dupa fiecare tratament toate acestea revin iar si iar.Piate di aceasta Din cauza unui reflux gastric?Mentionez ca are episoade de sughit inca de cand era bebelus foarte frecvente si de durata.Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

Este posibil ca rosul in gat si febra sa fie cauzate de o infectie in gat, desi refluxul gastric poate provoca arsuri la nivelul gatului, nu neaparat o culoare rosie. Este important sa discutati cu medicul pediatru al fetitei pentru a primi un diagnostic adecvat si a stabili tratamentul potrivit. Medicul va putea evalua simptomele fetitei si va putea recomanda o serie de teste sau analize pentru a identifica cauza exacta a problemelor.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ORL

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Faringita-si-amigdalita/ce-este-si-cum-se-manifesta-faringita-streptococica-la-copiii_17505