O a doua parere despre simptomele mele, va rog.

Refluxul gastroesofagian

Postata de Lory_Denis cu 14 ani in urma.

De 2 sapt am inceput sa am dureri "miocardice"(in dreptul inimii) si arsuri la stomac, gaze. Drept urmare, am incetat consumul d cafea. Mentionez ca inainte de aceasta obisnuiam sa beau cate 3-4 cafele cu lapte/zi. Iar tigari consumam un pachet si jum/zi, iar akm incerc sa fumez tigari mai slabe si aprox 10 tigari/24 ore.

Ulterior, am efectuat si cateva analize (EKG,X-ray la plamani, TA) plus consultul medicului general. In urma acestora, dr m-a diagnosticat k reflux gastoesofagian.

Am inc sa mananc supe si legume fierte si pui fiert si arsurile la stomac au disparut, gazele s-au rarit, dar in momentul knd fumez am un oarecare "discomfort miocardic". As putea spune ca imi da o stare d agitatie.
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (4)

Dr. Diabet si Nutritie

acum 14 ani

Tutunul este daunator atat pentru afectiunea digestiva at si cea cardiaca. Incercati sa reduceti/ chiar sa renuntati. Simptomelel se vor ameliora semnificativ. Chiar daca EKG de repaus este fara mdificari, se poate face o electrocardiograma la efort si , daca durerea este de cauza cardiaca pot apare modificari. Medicul va aprecia si daca exista factori de risc pentru o boala cardiaca - obezitate, dislipidemie etc.

aron pavel

acum 14 ani

renunta toital la tigari. eu am fumat 13 ani si le-am lasat, tot din cauza asta. am avut aceleasi simptome ca si tine, si am fost diagnosticat cu hernie hiatala. fa o endoscopie.

ani sandu

acum 14 ani

si eu am simptome de brge.cred ca cel mai important e stilul de viata,credinta in Dumnezeu si dorinta de a te insanatosi.e foarte imp.sa ai un tonus pozitiv.
doresc tuturor multa sanatate.

cati

acum 13 ani

incearca cat poti sa nu mai stai in jurul celor care fumeza eu nu fumam si totusi aveam probleme ptr. ca sotul meu fuma in bucatarie si ma afecta si pe mine acum ma simt mult mai bine