Inflamația duodenului?

Refluxul gastroesofagian

Postata de Utilizator11697992117 cu 6 luni in urma.

Buna ziua ,cat de grava este inflamația duodenului și exista tratament natural??

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Inflamatia duodenului, cunoscuta sub numele de duodenita, este o afectiune in care mucoasa duodenului este inflamata. Aceasta poate fi cauzata de afectiuni precum infectii bacteriene, infectii virale, intoleranta alimentara, utilizarea indelungata a medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene sau a medicamentelor pentru tratarea refluxului acid, stres sau alte conditii medicale.

Gravitatea inflamatiei duodenului poate varia de la usoara pana la severa, in functie de cauza subiacenta si de cat de avansata este inflamatia.

Exista diferite optiuni de tratament pentru inflamatia duodenului, inclusiv administrarea de medicamente pentru reducerea aciditatii stomacului, antibiotice pentru tratarea infectiilor bacteriene si medicamente antiinflamatoare pentru reducerea inflamatiei. Este important sa consultati un medic inainte de a incepe un tratament pentru a determina cauza exacta si pentru a primi instructiuni adecvate pentru tratament.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Bolile-pancreasului/pancreatita-cronica-inflamatia-cronica-a-pancreasului_927