Ce probe trebuie să îmi fac pentru a determina de ce mi se face greață după mâncare?

Refluxul gastroesofagian

Postata de Utilizator11709393196 cu 2 luni in urma.

Bună ziua, de 2 luni am o senzație de greață după masă , altădată am și vărsat , am mers la doctor și mi-au dat să iau Zen Blue , controloc și debridat , le-am administrat precum mi s-a spus dar tot nu mi-a trecut, am slăbit destul de mult deoarece prefer să nu mănânc decât să îmi fie rău, sunt deja epuizată psihic deoarece țin să cred ca nici medici nu știu ce am , având în vedere ca toate probele bacteriene mi-au dat negativ și absent. Menționez și faptul ca nu prezint alte simptome, doar câteodată un mic disconfort în partea superioară a abdomenului. Dacă cineva știe ce analize aș mai putea să fac , aș fi foarte recunoscătoare.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Pentru a determina cauza starii tale de rau dupa masa, ar putea fi necesare urmatoarele analize:
- endoscopie gastrica,
- analize de sange (inclusiv biochimie si hemoleucograma completa),
- analiza scaunului pentru Helicobacter Pylori
- teste pentru intolerante alimentare.

Tinand cont de simptomele prezentate, ar putea fi vorba de gastrita, o afectiune a stomacului, sau de reflux gastro-esofagian, de aceea e recomandat ca aceste analize sa fie facute.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/esentialul-despre-gastrita_3923
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/boala-de-reflux-gastroesofagian-mai-mult-decat-arsuri-stomacale_10961

Va dorim multa sanatate!