Risc prea mare sau nu?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11542523388 cu o luna in urma.

Buna seara! In 8 Aprilie, in urma unui meci de fotbal m-am ales cu o dubla fractura peroneu in 3-mea inferioara, fara deplasare. Prima fractura este oblica la 5 cm de maleola. Cea de a doua, este intrea fracura oblica si maleola, perpendiculara pe axul piciorului, DAR NU ESTE COMPLETA.
Mentionez ca imediat dupa accidentare nu am mai incercat sprijin pe el.
La UPU, mi a fost aplicata atela ghipsata pana sub genunchi si am fost chemat la un control peste 5 zile. La primul control, inca o radiografie, totul in ordine si am fost chemat la un alt control in 2 sapt. Dupa 8 zile de la aplicarea primului ghips, m am prezentat din nou la upu sa schimb ghipsul pentru ca era foarte larg, din cauza pierderii masei musculare a gambei.
Mi a fost inlocuit ghipsul si la 21 zile m am prezentat din nou la control.
Totul perfect, calus prezent si mi a fost inlocuit ghipsul cu un ghips tubular sau circular!!! Ultimul ghips a reusit sa ma deprime complet, strangea f tare si imi freca f tare pe tibie. Mentionez ca la schimbarea ghipsului am vazut ca p***a piciorului era umflata rau, degetele la picioare se cam deformasera si ceva vanatai pe glezna. Am decis, pe cont propriu sa tai ghipsul si sa port o orteza tip cizma pneumatica. Acum am 27 zile de la accidentare, piciorul sa desumflat si numai este vanat. Port orteza non-stop si stau tot timpul in pat. Uneori in timpul zilei o scot pentru cateva minute doar pentru o aerisire usoara. Ma deplasez DOAR IN CARJE SI NU AM INCERCAT SA MA SPRIJIN DELOC IN PICIOR. Nu am dureri, dar am avut in prima zi in alta zona a piciorului, urmarea a faptului ca nu mi a stat p***a piciorului la 90 grade in ghips...orteza deja a corectat asta.
Detalii: sex M, 1.90h, 106 kg, 47 ani, sportiv cu multa masa musculara pe picioare
Intrebare: Intentionez ca dupa 30 zile, sa merg zilnic la bazin cu apa termala pentru a incerca un usor sprijin pe piciorul afectat. Este corect? Exista fracturi care se pot recupera mai repede sau cele 45 zile indicate de dl doctor (de provincie:( ), se aplica pentru toate persoanele?
Multumesc pentru raspuns si scuze pentru "romanul" de mai sus!

Raspunsuri (8)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Din punct de vedere medical, nu este indicat sa solicitati piciorul afectat, nici la bazin, mai ales in primele sase saptamani de la producerea fracturii. Chiar daca porti o orteza si simti ca piciorul a inceput sa se vindece, e important sa lasi oasele sa se vindece complet inainte de a incerca sa te sprijini pe ele sau sa faci exercitii.

Cu toate acestea, fiecare caz este unic si e posibil ca recuperarea ta sa fie mai rapida sau mai lenta decat durata standard de sase saptamani. Pentru a obtine cel mai bun sfat medical, recomandam sa discuti cu un specialist ortoped, care te poate ajuta sa intocmesti un plan de reabilitare personalizat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/cat-timp-dureaza-recuperarea-dupa-o-fractura_20144

Dr. Marius Uscatu

acum o luna

Buna ziua,
Problema este fundamental diferita: nu cumva este vorba despre o fractura mai grava, ce contine leziunea ligamentelor tibio-fibulare si diastazis tibio-fibular consecutiv?
In aceasta situatie ar fi nevoie, evident, de interventie chirurgicala.
Nu exista fracturi maleolare care sa se vindece mai devreme de 2 luni. Aceasta este fiziologia consolidarii osoase si nu exista nici o metoda de "accelerare" a consolidarii.
Kilogramele in exces cresc cu minimum 50% durata consolidarii osoase.
Prin urmare, singura preocupare actuala este diagnosticul corect.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Utilizator11542523388

acum o luna

Diagnisticul este dubla fractura de peroneu.
Cum pot sa va trimit prima radiografie?

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Dr. Marius Uscatu

acum 4 saptamani

"Dubla fractura de peroneu" nu inseamna absolut nimic, nu aduce nici una dintre informatiile relevante.
Exista o mare probabilitate de leziune a ligamentelor tibio-fibulare si a sindesmozei, adica una din cele mai grave fracturi a gleznei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Dr. Marius Uscatu

acum o luna

De obicei se recurge la un Computer-tomograf (in primele zile de la producerea fracturii).
Trebuie cuantificata distanta tibio-fibulara ("diastazis") si mai ales anomaliile rotationale produse in urma fracturii (imposibil de analizat pe o radiografie).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Utilizator11542523388

acum o luna

O sa fac un CT, in zilele urmatoare. Revin cu rezultatul!

Utilizator11542523388

acum 3 saptamani

Buna ziua! Am facut RMN, azi am primit rezultatul.
* fractura oblica maleola laterala (peroneu), cu minima deplasare, neconsolidata, asociata cu edem osos difuz, existand o distanta de apro 6mm (pe alocuri), intre fragmentele osoase si asociind acumulare lichida in acest spatiu.
* acumulare fluida pe alocuri de 11 mm, localizata la nivelul spatiului articular tibio-astragalian anterior, cu extindere la nivelul spatiului articular tibio-fibular.
* moderat edem difuz global la nivelul grasimii subcutanate a gleznei, predominant la nivelul grasimii sub cutanate a antepiciorului.
* infiltrate edematoase moderate difuze la niv parti moi adiacente ligamentului transvrrs
, ligamentului tibio fibular posterior, inclusiv la nivelul LTF anterior, ( aceste structuri ligamentare fiind ingrosate si edematiate)
* minim edem peritendinos la nivelul tendonului tibial posterior
* ligament tibial anterior fara anomalii de semnal
* infiltrate lichidiene difuze ce mansoneaza ligamentul talo-peronier
* ligament superficial deltoid ingrosat si edematiat difuz
* tendon ahilian cu semnal normal IRM

Multumesc anticipat pentru sfatul dvs.!

Dr. Marius Uscatu

acum 3 saptamani

Buna ziua,
Acest text nu are mare relevanta in absenta imaginilor propriu-zise, evident.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului