Podometrie sau ?

Oase si articulatii

Postata de florin398 cu un an in urma.

Moderata flexie falange II si III degete bilateral, precum si interfalangian degete I bilateral, cu extensia moderata a falangelor proximale.Moderata deviere laterala a falangei distale a degetului I bilateral.Cantitate mica de lichid la nivelul articulatiilor metatarso-falangiene bilateral mai exprimat la nivelul degetului I, cu mici fuzee pseudochistice periarticulare.Minim edem osos subcondral epifiza distala metatarsian I stanga.Discrete modificari de edem, in hipersemnal PD intermetatarsal plantar degete IV-V stanga.Modificari de edem in partile moi posterior de tendoanele extensorilor degetelor II,III, IV dreapta.CONCLUZIIModificari de ax interfalangian si metatarso-falangian bilateral.Hidartroza articulatii metatarso-falangiene bilateral, mai exprimat la nivelul degetului I, cu mici fuzee pseudochistice periarticulare.Modificari probabil cu caracter inflamator in partile moi plantare adiacente degetelor IV-V stanga si II, II, IV dreapta.

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna seara,
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul:
- sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate
- sediul si localizarea durerii, legatura cu efortul
- antecedente traumatice, reumatologice (aveti poliartrita reumatoida?), metabolice, neurochirurgicale etc
- aveti o deformatie de tip hallux valgus (monturi)?
Asteptam elemente cu adevarat relevante, nu doar o insiruire inutila de termeni medicali.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

florin398

acum un an

Buna seara,
Scuze am omis sa dau aceste detalii.
Sex: masculin, varsta 49, greutate 78kg, înălțime 180cm, meserie: militar.
Durerea la ambele picioare apare între degetul 2 și 3 după ce stau in picioare sau merg folosind încălțăminte gen pantof cu talpa dura. Durerea este una ascuțita care ma împiedica sa merg chiar. Participări la ceremonii in pantofii de uniformă sau in pantofi de costum duc la aceste dureri. Menționez ca am fost la un consult podometric la Dl Ing Petcu dar nu am ajuns la o concluzie solida. Menționez ca in adidași de alergare nu simt aceasta durere dacă alerg aprox 1 ora sau dacă merg o zi.
Înșiruirea de termeni medicali cred ca totuși va este utila ținând cont ca este rezultatul interpretării RMN la ambele picioare de un doctor specialist.
De asemenea, nu am antecedente traumatice, reumatologice și nici monturi.
Va Multumesc anticipat pentru răspuns!
Cu respect Florin

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Probabil aveti o metatarsalgie de supra-solicitare mecanica (efort excesiv). Am descris pe site-ul meu, cu lux de amanunte, aceasta patologie.
Poate exista si o deformatie a piciorului (pes cavus), poate exista o boala de sange (poliartrita reumatoida).
Doar o examinare clinica atenta si competenta poate decela cauza suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

florin398

acum un an

Multumesc!
Ma voi programa săptămâna viitoare la un consult la dumneavoastră.
O seara frumoasa !