INFECTIE POST OPERATOR UNGHIE INCARNATA?

Oase si articulatii

Postata de Cristian cu 11 luni in urma.

Cum ne putem da seama daca rana sau degetul operat au infectie ?Am fost operat acum 7 zile la deget deoarece aveam unghie incarnata. Mi -a scos aproape jumătate de unghie incarnata , a taiat vertical dar nu a cusut locul . Cand se va inchide rana si cum recunosc ca nu este degetul infectat ? Sunt nevoit sa muncesc 8 ore pe zi in bocanci. imi supureaza rana si curge ceva alb galbui. La docor nu pot merge deoarece sunt pe ocean.

Raspunsuri (2)

acum 11 luni

Buna ziua,

Este important sa fiti atent la semnele de infectare a ranii sau a degetului operat (durere, febra, roseata, umflaturi sau secretii).

Daca nu reusiti sa ajungeti curand la un medic, va recomandam sa va programati pentru o videoconsultatie: https://www.clickmed.ro/video consult

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cum-sa-tratati-unghiile-incarnate_11355
sfatulmedicului.ro/Diverse/unghiile-incarnate_8946

Dr. Marius Uscatu

acum 11 luni

Buna ziua
Problema este delicata:
- interventia descrisa este cel putin inadecvata
- vindecarea se va obtine exclusiv prin portul unui tip de incaltaminte total deschisa (sandale deschise anterior) timp de cateva luni (pana la cresterea corecta a unghiei, acum amputata de interventie).
Nu exista absolut nici o alta solutie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului