Fracturare baza degetul mic picior?

Oase si articulatii

Postata de Lucian cu 11 luni in urma.

Miercuri ma plimbam prin parc si am reusit sa calc stramb am fost la urgente si acolo mi s a spus ca am fracturare baza mt5 piciorul a fost pus in ghips timp de 3 saptamni medicul mi a recomandat admimistrare clexane 0.6 timp de 3 saptamani. Intrebarea mea este asa esential clexane? Uni mi au spus ca nu trebuie sa iau clexane

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 luni

Trombo-profilaxia (injectiile mentionate) sunt absolut obligatorii pe toata perioada imobilizarii.
Intrebarea este cu totul alta: este realmente necesara imobilizarea gipsata?
Fracturile bazei metatarsianului 5 sunt extrem de complexe si necesita doar in 20% din cazuri imobilizare gipsata (acest aspect nu este cunoscut in Romania, unde sunt imobilizate toate fracturile de acest tip).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Lucian

acum 11 luni

Astazi mi-a fost scos piciorul din gips talpa deasupra este putin umflata si cand calc pe picior ma doare dar degetul mic il pot misca este necesar regipsarea?
Sau ce este de facut