Dacă inelarul îmi este în gips pot să lucrez cu mâna respectivă sau e de dorit să o țin mereu la pept?

Oase si articulatii

Postata de Alina topala cu un an in urma.

Am doar 17 ani şi miam fracturat inelarul de la mâna dreaptă
Mi la pus în gips cu cele 2 degete de lângă el pentru 3 săptămâni
Mia pus mâna să o ţin la pept pe bandă de bandaj
Dar eu vreau să lucrez cu ea şi nu o ţin mereu pe bandă
Risc din acest caz să nu mi se prindă osul
Şi să mai trebuească să stau ceva timp în plus în chips
Ar fi mai bine să nu lucez cu ea?

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna ziua,
Fracturile degetelor sunt extrem de grave: nerespectarea tratamentului corect produce invaliditate pentru tot restul vietii (articulatiile se blocheaza definitiv).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului