Ce trebuie sa fac daca am ruptura de LIA?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11707603192 cu 3 luni in urma.

Buna seara! De curand, am avut o cazatura care mi a afectat genunchiul. Am efectuat un RMN si mi sa confirmat ca am ruptura completa de LIA. M am prezentat la 2 zile dupa cazatura, nu am avut durere, nu s a umflat genunchiul. Imi simt piciorul incordat in timpul mersului, nu simt durere cand merg. Doctorul nu mi a recomandat operatia, spunandu mi ca am genunchiul stabil. Un sfat va rog, eu inca am piciorul incordat cand merg si au trecut 3 săptămâni de la accidentare.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Daca doctorul a spus ca genunchiul dumneavoastra este stabil, inseamna ca musculatura care inconjoara genunchiul compenseaza pentru lipsa ligamentului incrucisat anterior.

Totusi, e posibil sa fie necesar un plan de reabilitare pentru a intari musculatura si pentru a minimiza sansa de a avea leziuni suplimentare in viitor. Acest plan poate include fizioterapie, exercitii de intarire si analgezice.

De asemenea, ar fi bine sa evitati activitatile care pun mai mult stres pe genunchi, cum ar fi alergarea sau sariturile pana cand musculatura s-a intarit suficient. Daca dupa aceasta perioada inca va confruntati cu instabilitate sau daca genunchiul incepe sa va doara, ar trebui sa va adresati medicului dumneavoastra pentru o reevaluare.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/ce-presupune-ruptura-ligamentului-incrucisat-anterior_20282

Va dorim recuperare rapida!