Ce poate provoca retentia de apa in organism

Oase si articulatii Retentia de apa

Postata de Adnalya cu 11 ani in urma.

Buna seara,
De cca 4 saptamani ma confrunt cu o stare ciudata: retin apa, picioarele mi se umfla de simt ca ,, ma strange pielea" si obosesc repede. Am inceput sa beau ceai diuretic de la plafar si picioarele au revenit la normal, oboaseala a disparut. Dar ceva face ca eu sa retin apa. Azi am observat ca au inceput sa mi se umfle si mainile daca nu beau ceai diuretic. Apa nu prea beau, la o cana de 200 ml de apa bauta, daca am de mers sau de lucrat ceva prin casa apare senzatia de ,, valuri" in stomac, simt cum se misca apa. Cafeaua o beau cu inghitituri mici, iar 1 cana de cafea ma tine cateva ore. Singurul lichid pe care pot sa-l beau in cantitate mare si care tine si de foame si de sete e laptele, chiar daca e 1 litru, nu are acelasi efect ca apa. Azi mi-am luat tensiunea si eu care inainte eram hipo-tensiva ( 90 / 60 ) , m-am trezit cu tensiunea de 131 / 90..... Miscare fac din plin, mers pe jos si in ritm destul de alert, mancarea nu e sarata - gatesc mai mult fara sare sau usoare urme de sare ( mama nu prea are voie sare ), condimente in limite normale. Rinichii nu ma dor, iar inima mereu a fost normala. De menopauza am trecut acum 5 ani, usor si fara mari probleme, dar acum nu stiu ce sa mai fac, mi se umfla picioarele, ma dor si obosesc repede.

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Problema D-voastra tine de existenta unor afectiuni cardiologice, renale, metabolice, vasculare, endocrine etc.
Prin urmare, trebuie sa va adresati unui specialist in boli interne si nu chirurgilor ortopezi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Adnalya

acum 11 ani

Multumesc de indrumare

Sorin Padureanu

acum 11 ani

Buna ziua, va rog doresc sa va intreb daca in cazul unei afectiuni gat de lebada la manuta dreapta se poate vindeca si cum. Am suferit un accident, o exploxie acum 9 ani, si nici acum nu pot misca sau folosi mana. Recuperare am facut timp de 6 ani .Va multumesc