Întârziere menstruala sau posibila sarcina ?

Meningita

Postata de Mihaela cu 6 luni in urma.

Buna ziua , am 44 ani .. i întârziere menstrala de 7 zile .. teste sarcina negative .. Menționez ca pana acum menstruație a fost foarte regulata .. este posibil ca testele de sarcina sa arate eronat .. sau e doar o dereglate poate perimenopauza ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

Intarzierea menstruatiei poate avea mai multe cauze posibile, iar unele dintre ele includ sarcina, stresul, schimbarile in greutate, exercitiile fizice intense sau chiar perimenopauza, care poate duce la intreruperea ciclului menstrual sau la modificari in durata si regulatitatea menstruatiei.

Daca ati efectuat teste de sarcina care au iesit negative si sunteti sigura ca sarcina nu este posibila, este posibil ca intarzierea menstruala sa fie cauzata de perimenopauza sau de alti factori.

Va recomandam sa consultati un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859