Cum pot sa fiu sigura ca sarcina a fost intrerupta dupa un avort chiurotaj. ?

Intrerupere de sarcina

Postata de X cu o luna in urma.

Am făcut întrerupere de sarcina avort chiuretaj ,la 2 zile a apărut menstruația a durat 12 zile după 14 zile am avut iarăși menstruația și în luna martie am deja o săptămână întârziere,menționez nu am avut relații sexuale.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Pentru a fi sigura ca avortul a fost realizat cu succes, este important sa va programati la medic pentru un control post-procedural. In prima etapa, medicul obstetrician va face o examinare fizica si o ecografie pentru a verifica uterul si a se asigura ca nu au ramas resturi de sarcina. De asemenea, testele de sange pentru nivelul hormonului HCG pot fi utile, deoarece acesta scade dupa un avort reusit.

Faptul ca ati avut sangerari timp de 12 zile dupa chiuretaj, urmate de menstruatie dupa 14 zile, nu este neobisnuit. Corpul dumneavoastra se adapteaza la schimbarea hormonala. Intreruperea menstruatiei in luna martie, fara a fi avut relatii sexuale, poate fi, de asemenea, un semn al fluctuatiilor hormonale.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-efecte-secundare_7820
sfatulmedicului.ro/Avortul/sindromul-post-avort-simptome-si-tratament_9321
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176

Va dorim multa sanatate!