Infertilitate dupa interventii chirurgicale ?

Infertilitate feminina

Postata de Bianca cu 3 luni in urma.

Este posibil ca in urma unei sarcini oprite din evolutie, urmate de un chiuretaj, iar mai apoi la ceva timp o alta interventie chirurgicala ca urmare a unui chist spart sa nu mai pot ramane insarcinata? Incercam de ceva vreme insa fara rezultate

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este posibil ca dupa interventii chirurgicale precum chiuretajul sau alte operatii ginecologice, sa existe probleme de fertilitate. Chiuretajul, in special, poate cauza uneori tulburari ale ciclului menstrual, modificari ale mucusului cervical care faciliteaza trecerea spermatozoizilor, sau cicatrici la nivelul uterului (sinéchie uterina), care pot afecta implantarea embrionului.
Un chist ovarian spart poate, de asemenea, sa afecteze fertilitatea, in functie de gravitatea situatiei si de modul in care a fost gestionata.

Recomandarea generala pentru o persoana care incearca sa ramana insarcinata si nu reuseste, este sa se consulte cu medicul specialist dupa aproximativ un an de incercari nereusite, daca are sub 35 ani, sau dupa 6 luni, daca are peste 35 ani.
Datorita istoricului dumneavoastra medical, ar putea fi indicat sa discutati mai devreme cu un medic.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/factori-care-pot-influenta-infertilitatea-feminina_18854
sfatulmedicului.ro/Investigatii/testarea-fertilitatii-teste-de-infertilitate_1024
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/solutii-naturale-pentru-cresterea-fertilitatii-femeilor_19047