Plastie de valva mitrala cu inel?

Infarct

Postata de Georgeta cu 8 luni in urma.

Dureri in partea laterala si interioara, a sanului stang, la miscarea corpului.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Durerile in partea laterala si interioara a sanului stang, la miscarea corpului, nu sunt specifice pentru o plastie de valva mitrala cu inel. Plastia de valva mitrala cu inel este o procedura chirurgicala utilizata pentru a corecta sau a inlocui valva mitrala, care este situata intre atriumul stang si ventriculul stang al inimii. Aceasta interventie poate fi necesara in cazul unor afectiuni precum stenoza mitrala sau insuficienta mitrala. Cu toate acestea, nu exista o legatura directa intre acest tip de interventie chirurgicala si durerea in partea laterala si interioara a sanului stang.

Durerile in aceasta zona pot fi cauzate de o varietate de probleme, cum ar fi afectiuni musculo-scheletice, probleme ale sistemului nervos, afectiuni ale plamanilor sau probleme ale inimii, cum ar fi angina pectorala. Este important sa consultati un medic pentru o evaluare adecvata si pentru a identifica cauza specifica a durerii.

Daca aveti o interventie chirurgicala la valva mitrala sau alte probleme cardiace, este posibil ca medicul dumneavoastra sa va recomande teste suplimentare pentru a exclude orice complicatii sau probleme cardiace asociate cu afectiunea dvs.

Asigurati-va ca cereti sfatul unui medic pentru o evaluare adecvata si pentru a stabili un diagnostic corect in cazul durerilor pe care le resimtiti.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Bolile-valvelor-cardiace/prolapsul-de-valva-mitrala_179