Tratament pentru infecția Hpv?

HPV

Postata de Utilizator11712210084 cu 4 saptamani in urma.

Bună ziua am fost depistată cu infecție Hpv 11 în urma căruia am format și o displazie ușoară de cervix CIN1 . Am primit tratament cu Isoprinosine timp de 90 de zile 2 pastile de câte 3 ori pe zi plus Colpofix 20 de zile pe lună . Toate farmacistele mi-au spus ca Isoprinosine se ia 10 zile pe luna și nu pot să iau 90 de zile fără pauză ca o să-mi distrug ficatul .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Tratamentul pentru infectia HPV poate varia in functie de rezultatele testelor medicale si gradul de severitate al conditiei. Cu toate acestea, Isoprinosine este adesea prescris pentru a ajuta la ameliorarea simptomelor si la prevenirea evolutiei bolii. Este adevarat ca farmacistii recomanda de obicei administrarea Isoprinosine timp de 10 zile pe luna, dar dozajul si durata tratamentului pot fi adaptate de medic in functie de nevoile individuale ale fiecarui pacient.

In ceea ce priveste Colpofix, acesta este de asemenea utilizat in tratamentul afectiunilor ginecologice, cum ar fi displazia de cervix. Aceste medicamente pot fi folosite in combinatie, dar este important sa urmati intocmai instructiunile medicului dumneavoastra.

Daca sunteti ingrijorata de impactul administrarii Isoprinosine asupra ficatului, este recomandabil sa discutati cu medicul dumneavoastra despre aceasta problema. Acesta este cel mai in masura sa va ofere sfatul potrivit in functie de istoricul medical, simptomele actuale si rezultatele testelor.

Totusi, este important de retinut ca niciun tratament medicamentos nu poate elimina complet virusul HPV. Scopul tratamentului este de a controla simptomele si de a preveni progresia bolii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/hpv-cum-se-transmite-tipuri-simptome-preventie-vaccin_20538
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/infectia-cu-hpv-simptome-cauze-investigatii-si-tratament_18637

Va dorim multa sanatate!