Ma puteti ajuta cu un raspuns?

HPV

Postata de Maria cu 8 luni in urma.

Bună ziua am primit rezultatul testului
Anomalii ale celulelor epiteliale scuamoase Asc_us testare HPV credeți ca poate fi și altul zezultatul ne având virusul HPV? Mulțumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Diagnosticul primit poate fi o constatare a unor celule epiteliale scuamoase anormale in testul Papanicolau. Acest rezultat nu il poate exclude complet pe HPV ca fiind cauza, deoarece anumite tipuri de HPV pot determina astfel de schimbari celulare in colul uterin. Insa, acest rezultat nu este specific pentru HPV si ar putea fi cauzat si de alte infectii sau afectiuni ginecologice.

Pentru a clarifica situatia, este recomandat sa discutati cu un medic ginecolog si sa va recomande investigatiile suplimentare necesare, cum ar fi testare HPV sau colposcopie.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-babes-papanicolau-si-importanta-lui_15114
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/infectia-cu-hpv-simptome-cauze-investigatii-si-tratament_18637

nexus

acum 8 luni

Asc_us poate insemna si o simpla inflamatie, dar testarea HPV te va lamuri daca ai sau nu HPV.