Erad?

HPV

Postata de Ral cu un an in urma.

Buna! La sfarsitul lunii ianuarie mi s-a facut Erad pt ca eram infectata cu Hpv 16. Am fost la control, mi s-a recoltat pap si HPV din nou, iar dr mi-a recomadat sa fac si trat cu ovulele Cerviron. Rezultatele au fost bune adica pap ok si hpv-ul negativ. De vreo sapt sangerez putin cantitativ dar cu mici chegulete de sange si uneori am dureri. Ceva recomandari va rog

Raspunsuri (2)

acum un an

Buna ziua,

Daca sangerarea si durerea continua sau devin mai severe, este recomandat sa reveniti la medic pentru control si recomandari adecvate.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/complicatii-si-probleme-dupa-o-interventie-chirurgicala_7288

nexus

acum 8 luni

Repeta dupa o perioada testul HPV, ca sa fii sigura ca nu mai ai virusul.