Tensiune

Hipertensiunea arteriala (HTA)

Postata de Romanca cu 10 ani in urma.

De un an jumate am tensiune arteriala .Am inceput sa iau medicamente Tertensif si Betac.Acuma sunt in Austria nu mai am Betac la farmacie nu pot sa gasesc si nu sunt asigurata medical.Deci daca ma duc la o consultatie ma Costa foarte mult.Mai am 3 saptamani pana ma duc acasa...ce as putea face ? Intr-o seara mi.a pornit si sangele din nas.Mentionez ca ma fost la farmacie mi-am luat tensiunea si am 137/99/99 .Dati-mi va rog un sfat ! Va multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Pentru simptomele pe care le descrieti, ar putea fi util sa continuati administrarea de Tertensif, in cazul in care ati obtinut aceste medicamente cu prescriptie de la medicul dumneavoastra. Asigurati-va ca va odihniti suficient si incercati sa adoptati un stil de viata cat mai sanatos, cu o alimentatie echilibrata si exercitii fizice moderate. De asemenea, evitati consumul de alcool si fumatul, deoarece acestea pot creste tensiunea arteriala. Sangerarea nazala poate fi cauzata de multe boli sau stari, inclusiv tensiunea arteriala.

Este important sa consultati un medic cat de curand posibil pentru a verifica daca sangerarea este legata de tensiunea arteriala sau daca exista alte cauze.

In final, in cazul in care simptomele persista sau se agraveaza, este crucial sa consultati un specialist medic imediat ce ajungeti acasa.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/epistaxisul-sangerarea-nazala_484
https://sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/ce-boli-pot-ascunde-sangerarile-nazalei_16394