Probleme post fizioterapie sau hernie de disc?

Hernie de disc

Postata de Maria Tache cu 9 luni in urma.

Am făcut fizioterapie ,iar la piciorul drept simt că mi se încleștează ultimul deget ,iar la dreptul simt că niște furnicături și că niște înțepături , poate fi de la fizioterapie , procedurile le-am terminat. Sau e tot de la hernia de disc lombar l4 și l5 , mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Este dificil de determinat cu exactitate cauza simptomelor dumneavoastra fara o evaluare medicala adecvata. Furnicaturile si intepaturile pe care le simtiti in piciorul drept pot fi rezultatul unei iritatii a nervului sau a unei compresii la nivelul coloanei vertebrale, cum ar fi in cazul herniei de disc lombara L4 si L5. Totusi, este important sa consultati un medic sau fizioterapeut pentru o evaluare si un diagnostic precis.

Fizioterapia poate fi utila in herniile de disc lombare, dar este important sa urmati indicatiile specialistilor si sa comunicati toate simptomele pe care le aveti, pentru a primi cel mai potrivit tratament. Herniile de disc pot fi tratate in mai multe feluri, inclusiv prin exercitii de reabilitare, terapie manuala, medicamente sau, in cazuri mai severe, interventii chirurgicale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-hernia-de-disc_17019
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/cum-pot-fi-ameliorate-durerile-lombarei_17361