Ce parere aveti de elongatiile vertebrale in cazul unei protruzii discale lombare L5-S1?

Hernie de disc

Postata de Utilizator11713513018 cu o saptamana in urma.

Protruzie discala lombara L5-S1 cu contact radicular, dureri lombara si durere si amorteala pe piciorul drept .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Elongatiile vertebrale reprezinta o metoda benefica si adesea recomandata in cazul unei protruzii discale lombare L5-S1. Acestea permit cresterea spatiului dintre vertebre, ameliorand presiunea exercitata asupra discurilor intervertebrale si radacinilor nervoase. Exercitiile de elongatie si mobilizare a coloanei vertebrale pot contribui la diminuarea simptomelor neplacute, precum durerea si amorteala.

Cu toate acestea, ameliorarea simptomelor prin elongatii nu inseamna vindecarea bolii; de aceea, este importanta o abordare interdisciplinara care sa includa si alte interventii, cum ar fi modificarile stilului de viata (evitarea anumitor tipuri de activitati fizice care pot agrava situatia, respectarea unei diete adecvate, etc), fizioterapia sau interventia chirurgicala, in cazurile severe. Este recomandat sa fie efectuata sub supravegherea unui specialist in kinetoterapie.

Trebuie mentionat faptul ca, desi elongatiile vertebrale pot aduce ameliorari simptomatice, acestea ar trebui sa fie efectuate corect pentru a evita orice risc de vatamare sau deteriorare suplimentara a coloanei vertebrale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sanatate-prin-sport/7-dintre-cele-mai-eficiente-exercitii-fizice_12558
sfatulmedicului.ro/Terapii-complementare/ce-este-chiropraxiai_7230
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/stabilizarea-axiala-a-coloanei-vertebrale_1608