Hernie inghinala

Hernia inghinala Granulom inghinal

Postata de Irina34 cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Numele meu este Irina, am 37 de ani si am fost operata de doua ori de hernie inghinala stanga. Prima operatie a fost facuta in 2011(operatie laparoscopica) si cea de-a doua in februarie 2013(operatie clasica), ambele cu plasa.. De curand am facut o ecografie Doppler de parti moi iar rezultatul a fost: "(mica dehiscenta musculara de 3.1 mm), sac herniar extern-cicatrice chirurgicala, granulom in 1/3 medie a inciziei chirurgicale", cu recomandarea : trebuie sa refaceti operatia. Ce ma sfatuiti sa fac tinand cont ca au trecut doar 5 luni de la ultima operatie ? Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa discutati cu medicul chirurg care v-a operat, sa va consulte si sa decideti impreuna momentul interventiei chirurgicale.

Irina34

acum 10 ani

Va multumesc mult pentru ca mi-ati raspuns. Va marturisesc insa ca imi doream sfatul dumneavoastra personal cu privire la cazul meu, sau poate chiar o opinie pro sau contra necesitatii unei noi interventii chirurgicale. In cazul in care este necesara o noua interventie voi cauta mai multe informatii pentru a capata increderea ca poate fi interventia care sa rezolve problema. Va multumesc.

monnika

acum 10 ani

De ce totusi recidiveaza hernia daca s-a pus plasa? Am fost si eu operata de doua ori si iar a iesit. Ce se poate face sa nu se mai intample?