Ce se intimpla daca dupa operatie de chist hidatic hepatic apare febra?

Hepatita

Postata de Stefan mugurel cu 3 luni in urma.

Este ceva grav

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Daca apare febra dupa o operatie de chist hidatic hepatic, este posibil sa fie un semn de infectie. Este important sa consultati medicul care a efectuat operatia, deoarece infectia postoperatorie poate fi grava si necesita tratament imediat. In cazuri rare, febra poate fi un semn al unei complicatii mai grave, cum ar fi perforatia vezicii biliare sau aparitia unui abces hepatic. Este esential sa obtineti ingrijire medicala adecvata pentru a evalua cauza febrei si a primi tratamentul adecvat.

Daca doriti si opinia unui alt medic chirurg, va recomandam sa va programati la un medic din lista: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Parazitoze/chistul-hidatic-hepatic-boala-cu-multiple-complicatii_16626