Recuperare operație de hemoroizi clasică?

Hemoroizi

Postata de Utilizator11708679686 cu 2 luni in urma.

Buna siua,

In urma cu 2 luni am avut operațiea clasica de hemoroizi.Acum la 2 luni după operație inca am mancarimi rectale, usturimi si uneori dangerari.Aceleași simtome pe care le aveam si ianinte de operație, nu de aceeași intensitate intradevar dar inca imi afectează viata.
Docturul care m-a operat nu ma chemat la niciun control după operație, astfel ca nu stiu cum a evoluat vindecatea si cat dureaza recuperarea.
Ar trebui sa ma îngrijoreze aceste simtome?Sau sunt simtome ale recuperarii după operație?
Mancarimile si usturimile se intind pâna in zona perineului.

Vă mulțumesc anticipat raspuns.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Recuperarea dupa o operatie de hemoroizi dureaza intre doua saptamani si doua luni. Simptomele pe care le descrieti sunt normale in acest interval de timp, insa ar trebui sa se amelioreze treptat. Daca acestea persista sau se agraveaza, ar fi indicat sa apelati la un alt medic pentru o a doua opinie. Este posibil ca aceste simptome sa fie cauzate de o infectie, de o inflamatie sau de reaparitia hemoroizilor, deci nu ar trebui ignorate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/hemoroidectomia-operatia-de-hemoroizi_10506
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/complicatii-si-probleme-dupa-o-interventie-chirurgicala_7288

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.

Utilizator11709035120

acum o luna

Mai ai răbdare totul va fi bine! Am fost în situația ta acum 6 luni! Și acum mai am mici mâncărimi si dureri usoare în timpul scaunului și după dar mai rare! Operatia clasică deschisă a fost groaznică pentru mine dar nu a fost altă soluție! Multă sănătate îți urez!