Absorbante ob sunt bune, adica le pot folosi la fiecare menstruație? ?

Ginecologie

Postata de Cris cu un an in urma.

Dupa 4 luni de cand folosesc absorbantele Ob nu a aparut nici o problema, spun asta in urma unui control ginecologic. Credeți ca pot continua folosirea lor?

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Daca nu ati experimentat nicio problema in timpul celor 4 luni in care le-ati folosit, atunci ar trebui sa puteti continua utilizarea lor. Cu toate acestea, este important sa schimbati absorbantul la intervale regulate pentru a evita orice posibilitate de infectii sau iritatii.

Daca intampinati vreun simptom neobisnuit sau aveti vreo preocupare cu privire la utilizarea absorbantelor, ar trebui sa consultati un medic ginecolog pentru o evaluare suplimentara.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/utilizarea-tampoanelor-mit-si-realitate_9813
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/spune-adio-iritatiilor-si-eruptiilor-cutanate-din-zona-intima_19066