Care ar fi problema?

Educatia sexuala

Postata de Anonim17 cu 3 luni in urma.

Bună seara! Poate nu este o întrebare chiar tocmai potrivită, dar poate doreste cineva să mă lămurească. Când mi-am început viața sexuală, cu iubitul meu, mi-a curs puțin sânge, incolor fiind. A doua oară nu s-a mai întâmplat, dar în seara asta, a curs mult mai mult, culoarea fiind accentuată, dar totodată am observat și o mică pieliță, pot spune, care mi-a dat de gândit...Țin să menționez că fiecare contact sexual a fost protejat. Sper să nu fie nimic grav. Vă mulțumesc anticipat!!🙏🏻

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Unele femei pot experimenta sangerare in urma actului sexual, fiind destul de comuna in special in cazul partidelor sexuale mai violente sau in cazul in care nu ai fost suficient de relaxata sau lubrifiata. In cazul tau, insa, exista posibilitatea ca aceasta sangerare sa fie cauzata de o rana ceea ce poate explica observatiile tale legate de prezenta unei pielite.

Exista si alte cauze posibile ale sangerarii, cum ar fi o infectie, o boala cu transmitere sexuala sau chiar cancerul de col uterin care este totusi putin probabil daca ai facut analizele de rutina. Toate aceste posibilitati necesita un consult la un medic specialist.

Ii poti mentiona medicului si faptul ca ai folosit protectie pentru a-l ajuta in a obtine un diagnostic mai precis. In concluzie, desi situatia ta ar putea fi grava, ea poate fi, de asemenea, complet inofensiva. Totusi, este intotdeauna mai bine sa te consulti cu un medic pentru a o exclude pe prima.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176