Buna ziua! Ce inseamna corpi cetonici-15, la un copil de 2ani si 8 luni?

Diverse

Postata de Utilizator11697020189 cu 6 luni in urma.

Intrebare in urma analizelor

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Nivelul crescut al corpurilor cetonice poate fi un semn al unei stari numite cetoacidoza, care poate aparea in cazul unei diete cu continut scazut de carbohidrati, a postului prelungit, a deshidratarii sau in anumite boli. In cazul unui copil de 2 ani si 8 luni, nivelul ridicat al corpilor cetonici poate necesita investigatii suplimentare pentru a determina cauza si pentru a va asigura ca starea copilului nu prezinta probleme de sanatate grave. Este recomandat sa discutati cu medicul pentru evaluarea rezultatelor analizelor si pentru a primi sfaturi si indrumari specifice in functie de cazul particular al copilului dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/dezvoltarea-copilului-dupa-varsta-de-doi-ani_9894