Se poate să rămâi însărcinată luând anticoncepționale?

Diete

Postata de Nicoleta cu 11 luni in urma.

Bună seara!❤️Am o mică-mică nelămurire! Eu am luat Karisa la recomandarea ginecologului..le folosesc de ceva timp,și-au făcut treaba însă luna aceasta am rămas în dubii! Am avut o foarte mică sângerare pe data de 18 care s-a oprit brusc,eu inițial crezând că este menstra.Menționez faptul că nu prea am luat pastilele la aceeași oră zilnic,și pe ultimele doua le-am luat haotic..Este posibil să fi rămas însărcinată sau este posibil să fie doar o dereglare a ciclului menstrual din cauza acestor pastile? Am auzit cazuri cand a intervenit o sarcina chiar peste anticoncepționale,si vreau sa ma lămuresc puțin! Nu am făcut test! Va mulțumesc frumos!

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Daca doriti sa continuati sa utilizati pilule contraceptive, este important sa le luati in fiecare zi la aceeasi ora si sa respectati instructiunile medicului. Daca exista indoieli cu privire la eficacitatea sau utilizarea corecta a pilulelor contraceptive, ar fi bine sa discutati cu medicul dumneavoastra pentru a primi sfaturi adecvate si pentru a explora alte optiuni contraceptive, daca este necesar.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-procedezi-daca-omiti-o-zi-din-tratamentul-anticonceptionali_18644