Ce dieta as putea urma?

Diete

Postata de Andrei cu 2 luni in urma.

Nu pot sa ma ingras,am 49 de kg 1,64 si sunt baiat tin sa precizex ca am 19 aniā€¦,

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este important sa stiti ca o dieta sanatoasa implica nu doar cresterea in greutate, ci asigurarea tuturor nutrientilor necesari corpului.

Ati putea incerca urmatoarele:

1. Cresteti aportul caloric zilnic: Adaugati alimente cu calorii ridicate in dieta, cum ar fi nuci, seminte, uleiuri vegetale, carne rosie cu grasimi, lactate cu grasime integrala, cereale integrale, leguminoase si tuberculi.

2. Manancati mai des: Incercati sa manancati cel putin 5-6 mese pe zi. Aveti grija sa consumati o varietate de alimente pentru a asigura un aport echilibrat de nutrienti.

3. Incercati suplimente proteice: Daca aveti dificultati in a consuma suficiente proteine din mesele regulate, puteti lua in considerare adaugarea unui shake de proteine in dieta dumneavoastra.

4. Optati pentru gustari sanatoase: Bauturile hranitoare, nucile, semintele, fructele uscate, iaurtul integral si branza sunt gustari excelente, cu un continut ridicat de calorii.

5. Faceti sport: Exercitiile de forta, precum ridicarea greutatilor, va pot ajuta sa construiti masa musculara, contribuind la cresterea in greutate.

E posibil sa existe anumite conditii de sanatate sau probleme nutritionale ce va impiedica cresterea in greutate, insa o evaluare de specialitate va poate ajuta in acest sens.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/nutritie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Diete-de-ingrasare/plan-alimentar-pentru-cresterea-in-greutate_11361
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/excesul-de-fructe-si-cresterea-in-greutate_10108
sfatulmedicului.ro/Diete-de-ingrasare/cum-puteti-lua-in-greutatei_9177