psiholog

Depresie

Postata de margosa cu 13 ani in urma.

Buna Ziua am o problema care nustiu cum sa o rezolv ce trebuie sa fac ma simpt cami cedeaza nervii in fiecare zi ne certat de la nimic avem un copil de 2 ani si jumatate vede toate acestea si se teme deja uneori ma bate chiar astept raspunsul dumnevoastra

Raspunsuri (14)

Iuli

acum 13 ani

Simplu: DIVORTEAZA. Asta ar face orice femeie normala. Asta daca nu vrei sa ai un copil cu probleme psihice mai apoi. Daca ai avea o fiica in situatia ta, ce ai sfatui-o sa faca?

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

luli a raspuns ca si cum ti-ar raspunde cea mai buna prietena

Eu doar te intreb ce asemanare este intre el si tatal tau?

margosa

acum 13 ani

tatal meu e altul difiriti sunt foarte

Psih. Liliana Munteanu

acum 13 ani

Buna seara,

se pare ca v-ati iubit si v-ati asumat si rolul de parinti, ceea ce inseamna ca prima prioritate este copilul vostru, pentru fiinta pe care ati adus-o pe lume cu dragoste merita sa va regasiti echilibrul in cuplu. Identificati-va nevoile Dvs si nevoile sotului Dvs. A fost in viata voastra perioade in care ati functionat ca si cuplu? Sotul Dvs este capabil de afectiune? Credeti ca este posibil sa comunicati si sa negociati impreuna pentru a va rezolva neintelegerile?

margosa

acum 13 ani

e capabil de afactiune de dragoste dar cind vin asa momente in care e in stare sa omoare pe cineva nustiu ce sa fac?dupa care isi cere ertare intodeauna

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

exista Asociatii care se ocupa de cazuri asemanatoare cu al tau

Sotul tau consuma alcool?

margosa

acum 13 ani

nu consuma alcool nici nu fumeaza

Psih. Nicolae Nedea

acum 13 ani

Buna,
sotul are nevoie sa-si controleze furia.
Familia lui cum era?
Tu in schimb spui ca nu stii ce sa faci, ca iti cedeaza nervii, ce alternative ai avea?

Cum te simti cand isi cere iertare?

margosa

acum 13 ani

in familia lui nui asa tatal sa e alt om nui asa nervos.
incerc sa pot erta dar mam saturat deja 4 ani de cind suntem impreuna a fost foarte bine acuma de un an in urma sa schimbat radical de unde sa inceput toate certurile

Cabinet de psihoterapie si consiliere psihologica Elena Cozma

acum 13 ani

Draga Vaseoc,
Este foarte important sa stii ca ai facut tot ce ti-a stat in putinta pentru a salva aceasta relatie de la destramare. Pentru ca daca nu faceti nimic pentru a va reconsolida relatia, e posibil sa se piarda controlul si sa devina o corvoada, in loc sa fie un camin cald si sigur pentru copilul vostru.

Parerea mea este ca pentru inceput trebuie sa vorbesti cu sotul atunci cand este calm si odihnit, referindu-te la sentimentele tale si la felul cum te simti in conditiile date in aceasta relatie. Nu folosi reprosuri sau atacuri la persoana pentru ca el se va inchide si va avea tendinta sa se apere. Incepe cu o lauda si treptat ajungi sa ii expui ceea ce te deranjeaza. Ofera-i si o solutie, sa vada ca nu doar te lamentezi, ci stii si ce ai de facut. Spune-i sa se gandeasca daca vrea ca relatia voastra sa fie una normala, unde sa va simtiti toti 3 bine. Propune-i ajutor de la un specialist, daca nu stiti niciunul dintre voi de unde sa incepeti si ce aveti de facut pentru a remedia problema.

Daca simti ca nu ai cu cine vorbi, atunci iti recomand sa te adresezi unei fundatii de protectie a mamei si copilului. Stiu ca exista mai multe. Una este cea de la sensiblu, dar mai este si protectia copilului. Strange certificate medicale daca este cazul si nu sta degeaba. Daca este om de inteles si vrea sa remedieze lucrurile si sa isi recastige respectul tau, atunci este situatia perfecta. Daca nu doreste asta si face doar ce e cel mai usor - sa se manifeste cum ii vine la nervi, necontrolat, atunci trebuie sa iti pui serioase semne de intrebare daca acesta este barbatul cu care vrei sa iti petreci restul vietii si tatal potrivit pentru ingerasul vostru...

Mult succes si incredere ca daca faci ce trebuie, lucrurile vor merge intr-o directie buna!
Elena Cozma
psihoterapeut

margosa

acum 13 ani

va multumesc mult

marica3

acum 13 ani

vaseoc, daca sotul tu era difert inainte, incerca sa vezi ce s-a intamplat in perioada in care a inceput sa fie asa furios...poate vre-un eveniment care l-a schimbat, o calatorie, noi persoane in viata lui, la servici...

margosa

acum 13 ani

mersi mult voi incerca si aceasta poate va ajuta

Psih. Ioana Panculescu

acum 13 ani

tatal pentru copilul tau el este si el va fi ........

sot- esti singura in masura sa iti raspunzi ...

mult succes !