daca are un iesec in dragoste,poate duce la o depresie?

Depresie Disfunctie sexuala indusa de SSRI Tulburari afective sezoniere Tulburari psihice Depresie postnatala Depresie majora Distimia Psihoza depresiva
+5
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator21611547170 cu 3 ani in urma.

va rog raspundeti??

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul de familie. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/simptome-fizice-ale-depresiei_10991

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 3 ani

Buna ziua,

Majoritatea persoanelor care traiesc un esec in viata de cuplu sau la serviciu etc., se pot simti tristi sau depresivi pentru o perioada scurta de timp, ca urmare a pierderii survnite.
Daca catastrofati acest esec, ganditi irational, acest mod de gandire patologic va poate predispune la dezvoltarea tulburarilor emotionale (depresie, anxietate). Persoana care se confrunta cu un stresor, o pierdere, esec dar nu dezvolta tulburare emotionala, inseamna ca are un mod de gandire preponderent rational.

Toate emotile sunt declansate de gandurile dvs. Daca simtiti depresie pentru mai mult de doua saptamani in majoritatea timpului si nu mai functionati normal, aveti dificultati de concentrare, energie scazuta, inseamna ca ati catastofat situatia traita. Cum ganditi, asa va simtiti!
Apleati la specialsti (medic de familie, psiholog, psihiatru) pentru a sti daca aveti o problema de natura emotionala si daca este cazul de tratament (sedinte de psihoterapie la psiholog sau/si o schema de medicatie prescrisa de psihiatru).

Toate cele bune,